Příběh úspěchu rostlinné stravy

Jan Vojtěchovský - rostlinnou stravu si užívám už 5 let a síla mi nechybí

Baví mě poznávat nástroje pro vědomější přístup k životu. Věřím, že osobní zkušenost je to nejcennější, co můžeme v životě získat. Jít cestou pohybu a rostlinné stravy je zkušenost, která můj život příjemně obohacuje. Rád předávám své poznání a inspiruji další lidi. 3 roky se věnuji projektu Živá Zahrada.

Byl jsem „normální" kluk

Byl jsem normální kluk z vesnice, který dělá to, co dělají všichni okolo. Chodil jsem do školy, měl jsem svoji „bandu“, se kterou jsme se stýkali od narození. Přes týden „výuka“, o víkendu návštěvy klubu, hodně alkoholu, špatného jídla, ponocování.

Mým největším koníčkem bylo flákat se po venku a hrát počítačové hry. Zájem o zdraví jsem neměl. Jídlo bez masa jsem si tehdy nedokázal představit, a když mi na talíři přistála brokolice, rovnou jsem ji splachoval do záchodu.

Můj život se ale začal měnit.

Uvědomil jsem si, že zabíjení není láska

S naší bandou kamarádů jsem se občas zkoušel bavit o smyslu života. Vypozoroval jsem ale, že tohle téma většinu lidí kolem mě moc nezajímalo. Vydal jsem se tedy po vlastní ose.

Začalo moje období sebepoznávání. Věnoval jsem se osobnímu rozvoji v mnoha oblastech. Mnohé z nich jsou v dnešní době označovány jako „alternativní“.

Vnímal jsem, že nejsem úplně zdravý a necítím se tak, jak bych chtěl a mohl. Navštěvoval jsem běžně doktory a zdravotnická zařízení, kde si mě přehazovali jako kus produktu. Uvědomil jsem si, že tahle cesta pro mě není dále vhodná. Neměla dobré vyhlídky.

Začal jsem se starat o svoje tělo. Studoval jsem, jak funguje lidský organismus a jak ho ovlivňují nejrůznější způsoby stravování, stejně tak jako stránka psychiky a myšlení.

Všechny tyto složky jsem propojil do nového životního stylu, díky kterému jsem začal nabývat na zdraví, vědomí a vitalitě.

Hlavním opěrným bodem se pro mě stalo zařazení rostlinné stravy do mého života. Prvním krokem k tomuto způsobu výživy pro mě bylo uvědomění, že zabíjení zvířat není láska. Nechtěl jsem brát život na úkor svého potěšení – obzvlášť když jsem zjistil, že se bez masa a živočišné stravy obejdu a cítím se tak lépe po všech stránkách.

Měním své sny v realitu

Dnes žiji pro všední maličkosti, ze kterých mi plyne spousta každodenní radosti. Díky rostlinné stravě jsem získal více energie do života a s tím i možnost rozvíjet svůj talent v dalších sférách.

Rostlinná výživa mi umožňuje věnovat se pohybu a prozkoumávat nejrůznější stránky mé osobnosti. Změnil jsem úhel pohledu na život a tím se změnilo i mé okolí. Do života mi přišli lidé, kteří mě dále inspirují na mé cestě.

Stal jsem se surfařem na vlnách života. Poznávám své sny a měním je v realitu. Věřím, že každý můžeme mít sílu na to plnit si své sny.

Další obrázky z Janova života

Rostlinná strava může dát mnohé i tobě.

Rostlinná strava se nachází v době svého rozkvětu. Mnoho lidí začíná chápat, že jim jejich běžná výživa nesvědčí a začínají hledat alternativu. Rostlinná strava s sebou nese mnohé výhody: Je to způsob výživy, pomocí kterého se lidé dožívají nejvyšších věků na této planetě – statisticky o 10 let vyšší život (viz. Dan Buettner – Blue Zones). Rostlinná strava je jeden z mála „alternativních“ výživových směrů, který je běžný pro populace na jiných místech na Zemi, a tak se dají předpokládat jeho dlouhodobé výsledky. 

Člověka, který přejde na rostlinnou stravu, pravděpodobně čekají následující změny:

Více energie

Rostlinná strava nezatěžuje lidský organismus tolik, jako strava, kterou v současnosti běžně jí lidé v naší společnosti. Tělo se nemusí vypořádávat s následky nevhodné stravy a má tak více energie na každodenní fungování. Mizí únavy, deprese; lepší se spánek, vitalita, aj...

Optimální váha

Obezita je vzácností u lidí na rostlinné stravě. To je vhodné jak z hlediska preventivního, tak pro lidi, kteří již trpí nadváhou či obezitou. Rostlinná strava nelimituje porce jídla ani kalorie. Jídla mají nižší „kalorickou hustotu“, proto člověk jí z plna hrdla a přitom nejí nadbytečné kalorie.

Lepší sportovní výkon

Sportovci si po přechodu na rostlinnou stravu chválí zlepšení aerobních výkonů a zlepšení regenerace. Roste oblast silových sportovců, kteří dokazují, že i bez živočišných bílkovin lze vybudovat svalnaté tělo.

Lepší zdraví

S rostlinnou stravou prudce stoupá množství látek, které tělu pomáhají při obraně proti nemocem. Stoupá počet zdravých dní. Rostlinná strava je zároveň jediný vědecky podložený způsob, jak pročistit nánosy plaku v cévách (příčina úmrtí č.1 v naší společnosti). Na rostlinné stravě se dá vyléčit cukrovka, aj.

Chceš se těšit z benefitů rostlinné stravy, ale nevíš jak začít?

Projdi si online kurzem Cesta k Rostlinné Stravě

…najdeš na úvodní stránce CRS Klubu